Jak wybrać kredyt pod zakup mieszkania?

Mieszkanie kupione za gotówkę to marzenie niejednej osoby. Bez konieczności gromadzenia wielu różnych dokumentów, zaświadczeń czy ponoszenia dodatkowych kosztów. Niestety na taki luksus mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Z pomocą przychodzą więc banki, oferując kredyty na zakup mieszkania.Oto najważniejsze informacje, jakie powinieneś posiadać zanim zdecydujesz się na jeden z nich.

Kredyt hipoteczny

Tego rodzaju kredyt pozwala na zakup nie tylko mieszkania czy domu, ale również działku budowlanej, budowę lub przebudowę domu czy jego remont. Jego nazwa pochodzi od sposobu w jaki kredytodawca zabezpiecza swoje interesy. W tym wypadku bowiem bank ustanawia hipotekę najczęściej na finansowanej nieruchomości. Dzięki temu w razie niewypłacalności kredytobiorcy nie będzie stratny, bo w najgorszym wypadku przejmie na własność nieruchomość z hipoteki.

Kredyt mieszkaniowy

W tym wypadku mamy do czynienia z nieco bardziej ograniczonymi możliwościami finansowania, bowiem pożyczone z banku pieniądze możemy przeznaczyć jednie na zakup nieruchomość lub wykup mieszkania komunalnego. W tym wypadku również bank zabezpiecza swoje interesu hipoteką wpisaną w księgę wieczystą. W związku z tym w czasie trwania całego kredytu to on formalnie jest właścicielem zakupionej nieruchomości. Dodatkowo, przyznany kredyt nie trafia na konto kredytobiorcy, lecz od razu na rachunek bankowy dewelopera lub właściciela kupowanej przez nas nieruchomości. W tym wypadku również, nasza niewypłacalność, będzie miała te same konsekwencje jak  przy kredycie hipotecznym.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Leave a Comment.