Jak zrobić kotylion?

Jak zrobić kotylion, fot. sxc.hu/lauralucia

Kotylion albo inaczej rozetka to order ze wstążeczek, który swoim kształtem przypomina małą różę. W dawnych czasach zdobił piersi par, tańczących kotylion, czyli wirowy taniec przypominający walc wiedeński. Stąd właśnie wzięła się jego nazwa.
Z czasem noszenie kotylionów stało się bardziej popularne, a zwyczaj przypinania sobie rozetek wykorzystywano również w czasie ważnych wydarzeń politycznych, jak rewolucje, powstania czy święta narodowe.

Materiały potrzebne do zrobienia kotyliona:

 • dwie szerokie (ok. 2 cm) wstążki o różnych kolorach (np. niebieski i biały)
 • tekturka formatu A4
 • skrawek niebieskiego materiału
 • klej
 • zszywacz
 • nożyczki
 • agrafka

Z tekturki wytnij dwa okręgi. Pierwszy o średnicy około 10 cm i szerokości 2,5 cm. Drugi, mniejszy powinien mieć średnicę około 7 cm i grubość 2 cm.

Gdy będą gotowe, zacznij ozdabiać je wstążkami. Przez większy okrąg przewlekaj na okrętkę niebieską wstążkę. To samo zrób z mniejszym, tym razem jednak białą wstążka. Aby końcówki dobrze się trzymały przyklej je klejem.

Z materiału wytnij kółko o średnicy 3 centymetrów. Teraz połącz wszystkie elementy w jedną całość. Niebieski okręg naklej na biały. Na środek dwukolorowego połączenia przyklej materiał. Kotylion jest już prawie gotowy. Teraz na jego odwrocie wystarczy już zamocować agrafkę. Najlepiej zrobić to przy pomocy zszywek.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.8/5 (15 votes cast)
Jak zrobić kotylion?, 3.8 out of 5 based on 15 ratings

2 Comments

 1. Do tej pory nie wiedziałam jak zrobić kotylion. Na szczęście okazało się, że to wcale nie jest takie skomplikowane. Najpierw przygotowywaliśmy kotyliony z okazji 11 listopada, a ostatnio, w szkole robiliśmy je również w związku z Dniem Babci i Dziadka. Jak nasi dziadkowie przyszli do szkoły mogli je sobie przypiąć bo bluzek.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Leave a Comment.