Jak zrobić skalniak?

Jak zrobić skalniak, fot. sxc.hu/Ducimus

Jeśli podczas tworzenia skalniaka odpowiednio dobierzemy rośliny, będzie zdobił nasz ogród przez większą część roku. Poza tym warto pamiętać, że do jego zrobienia wcale nie potrzebujemy naturalnej skarpy. Tą można bowiem usypać samodzielnie.

Robienie skalniaka należy rozpocząć od wybrania odpowiedniej ziemi. W większości przypadków sprawdzi się ta, którą mamy w ogródku. Warto dodać do niej jednak nieco torfu lub kompostu. Jeśli w skalniaku zamierzamy posadzić rośliny wapnolubne lub takie, które rosną na ziemi zakwaszanej, również warto to uwzględnić.

Następnym krokiem jest wybór kamieni. Wbrew pozorom te powinny nie tylko stanowić element ozdobny skalniaka, ale również odtwarzać naturalny klimat. Najlepiej więc postawić na otoczaki oraz piaskowce. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością. Kilka sporych kamieni z pewnością sprawdzi się lepiej niż kilkadziesiąt maleńkich.

Na koniec pozostaje tylko dobór roślin. Jeśli postawimy na takie, które lubią się rozrastać, koniecznie należy wybrać dla nich większą przestrzeń. W miejscach, gdzie zazwyczaj brakuje słońca warto posadzić rośliny, którym nie straszny jest cień, np. Ułudkę wiosenną.

Jeśli zależy nam na tym, aby nasz skalnik świetnie prezentował się już wczesną jesienią, warto wybrać takie gatunki jak Stokrotka trwała czy Rojnik. Ten ostatni znosi nie tylko susze, ale i mrozy. Co więcej jest bardzo ekspansywny. Jeżeli więc za bardzo się rozrośnie, warto usuną część rozetek.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Jak zrobić skalniak?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

1 Comments

Leave a Comment.