Jak zrobić zielnik?

Jak zrobić zielnik, fot. sxc.hu/WhiteCat82

Przygotowanie zielnika to jedno z wyzwań, przed którym prędzej czy później staje każdy uczeń. Choć zadanie nie jest trudne, warto poznać kilka trików, które z pewnością usprawnią pracę i podpowiedzą jak zrobić zielnik.

Zielnik to nic innego jak drukowana lub wykonana ręcznie kolekcja roślin. Przedstawione w nim gatunki mogą być zobrazowane przy pomocy rycin, zdjęć i obrazków, ale także zasuszonych kwiatów, pędów czy liści. Zielniki wykonywane do szkoły przyjmują zazwyczaj tą ostatnią postać.

Do przygotowania zielnika potrzebne są:

  • zasuszone rośliny
  • czysty album z papierowymi, twardymi kartami lub kilka kartek z blogu technicznego
  • wydrukowane podpisy z nazwami roślin
  • klej, nożyczki
  • biała bibuła

Robienie zielnika należy rozpocząć od zbierania eksponatów. Aby zielnik prezentował się efektownie należy wybierać najbardziej okazałe rośliny – zdrowe i o soczystych barwach. Ponieważ będą musiały wyschnąć należy, zająć się tym kilka dni wcześniej. Do suszenia roślin najlepiej użyć grubej książki. Wkładając pojedynczo każdą z nich między strony, można mieć pewność, że się nie połamią, ani nie pofalują.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie podpisów. Najłatwiej zrobić to na komputerze. W pliku tekstowym należy stworzyć tabelę, a następnie, w kolejnych komórkach, umieszczać nazwy roślin, które pojawią się w klaserze. Dzięki temu, po wydrukowani, nie będziemy mieli problemu z tym, aby je łatwo powycinać.

Gdy wszystko będzie już gotowe, a rośliny odpowiednio wyschnięte można przystąpić do właściwej części zadania – a więc zapełniania stron zielnika. Roślin oraz ich nazwy wystarczy przykleić zwykłym klejem do papieru. Aby całość prezentowała się jeszcze bardziej elegancko, strony najlepiej poprzekładać białą, dociętą do ich rozmiaru bibułą.

Jeśli nie uda się znaleźć odpowiedniego albumu, podobny można wykonać samodzielnie. Zapełnione roślinnymi eksponatami kartki z bloku technicznego (najlepiej docięte tak, by tworzyły kwadraty) wystarczy tylko zbindować.

Ze stworzeniem okładki również nie powinno być problemu. Imię i nazwisko autora, a także napis „Zielnik” najlepiej przygotować na komputerze. Dodatkowo można ją jeszcze ozdobić powycinanymi z kolorowego papieru liśćmi.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.9/5 (16 votes cast)
Jak zrobić zielnik?, 3.9 out of 5 based on 16 ratings

3 Comments

  1. Choć swój ostatni zielnik przygotowywałam w szkole podstawowej do dziś pamiętam jaką frajdę sprawiało mi znajdowanie roślin, a później dbanie o to żeby się ładnie zasuszyły w książkach. Na początku obawiałam się, że nie będę wiedziała jak zrobić zielnik, ale jego przygotowywanie okazało się wielką frajdą.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Leave a Comment.